Skuadra turke e Fenerbahçe është ndëshkuar nga UEFA pasi tifozët e tyre brohoritën emrin e presidentit rus Vladimir Putin gjatë humbjes së korrikut në kualifikimet e Ligës së Kampionëve ndaj Dynamo Kyiv të Ukrainës.

Klubi turk u gjobit me 50.000 euro dhe u ndëshkua me mbylljen e pjesshme të stadiumit për një ndeshje (të paktën 5 000 vende) për ndeshjen e tyre të ardhshme evropiane, e pezulluar për dy vjet.

UEFA tha se dënimi ishte për “hedhjen e objekteve dhe transmetimin e një mesazhi provokues të një natyre fyese”.

Dynamo Kyiv fitoi ndeshjen në Stamboll 2-1 më 27 korrik, pasi barazoi 0-0 në ndeshjen e parë të luajtur në Poloni për shkak të pushtimit të Rusisë.

Mijëra tifozë të Fenerbahçes iu bashkuan thirrjes pro Putin pasi skuadra e tyre pësoi një gol ndaj kampionëve të Ukrainës, Dynamo Kyiv.