Sipas raportimeve në Itali, një disfatë për Benfican në play-offin e Ligës së Kampionëve do të do të ishte një lajm i mirë për klubet e Serie A-së.

Gjigantët portugez përballen me skuadrën daneze Football Midtjylland në ndeshjen e parë të ndeshjes së tyre të tretë paraprake të martën me kualifikimin në fazën e grupeve.

Dhe “Calcio e Finanza” shpjegojnë se Benfica duke arritur në raundin tjetër do të shohë uljen e totalit të çmimit për shkak të Milanit, Interit dhe Napolit për performancat e tyre në Evropë gjatë 10 viteve të fundit.

Raporti sugjeron se gjithsej 600 milionë euro do të ndahen mes kualifikuesve dhe sa më i lartë të jetë renditja, aq më mirë do të jetë pjesa e parave të marra.

Juventusi është i garantuar të jetë në vendin e katërt pavarësisht nga rezultati i play-off-it dhe për këtë arsye pjesa e tyre prej 33 milionë euro do të jetë e paprekur.

Megjithatë, prania e Benficas do të ndikojë drejtpërdrejt në tre ndeshjet e tjera kualifikuese të Italisë, ku secila prej tyre do të humbasë rreth 1 milion euro secili nëse dy herë fituesit përparojnë, shton raportimi.

Sipas raportimit, të ardhurat totale të Napolit do të ishin 19.3 milionë euro nëse Benfica nuk e mposht Midtjylland dhe 18.2 milionë euro nëse e bën.

Për Interin, ata do të shihnin shumën e tyre të reduktuar nga 17 milionë euro të mundshme në 15.9 milionë euro dhe diferenca e Milanit do të ishte nga 15.9 milionë euro në 14.7 milionë euro.